نقد اجرای طرح پارک حاشیه ای منطقه ۲ تهران

نقدی بر “اجرای طرح پارک حاشیه ای در منطقه ۲ تهران“؛

معضل پیدا کردن جای پارک در کلان شهر ها به قدری جدی است که باید برای آن راه حل هایی در نظر گرفته شود. از جمله مشکلاتی که یافتن جای پارک برای شهر و شهروندان به وجود می آورد می توان به اتلاف زمان، اتلاف انرژی، ایجاد ترافیک، افزایش آلودگی،  منازعات خیابانی و ایجاد استرس اشاره کرد.
در نتیجه انتظار منطقی از طرح های اجرایی و مصوب در حوزه پارک حاشیه ای هوشمند این است که بتواند به حل مشکلات مذکور کمک کرده و موجبات آسایش برای شهرواندان را فراهم آورد.
در این زمینه طرح مدیریت پارکینگ های حاشیه ای منطقه ۲ تهران از تیرماه امسال بعد از کش و قوس های فراوان به مرحله انجام رسیده است. در این متن به بررسی مشکلات گریبان گیر طرح پارک حاشیه ای هوشمندی که هم اکنون در حال اجراست، پرداخته می شود؛

اول؛ با اجرای این طرح و با توجه به اینکه برای پارک خودرو در خیابان های مشمول این طرح باید هزینه پارک پرداخت شود، انتظار می رود فشار ترافیکی و پارک خودرو در خیابان های اصلی کاسته شود، اما این به معنای کم شدن حجم ترافیک در شهر نمی باشد چرا که با اجرای طرح، هجوم خودرو ها برای پیدا کردن جای پارک به کوچه ها یا خیابان های اطراف منتقل می شود. این امر باعث می شود که بعلت پهنای کمتر کوچه ها – خیابان های فرعی و پارک خودرو در دو سمت این کوچه ها، نه تنها مشکل یافتن جای پارک حل نشده، بلکه با افزایش زمان یافتن جای پارک، افزایش آلودگی و افزایش ترافیک در کوچه ها و خیابان های فرعی، مشکلات عدیده ای همچون آلودگی هوا و آلودگی صوتی را برای ساکنان محله های هدف به وجود می آورد.
در عین حال به کار گیری خودروهای ثبت پلاک خودرو ها، نیز در برخی موارد موجب افزایش ترافیک و در نتیجه آلودگی بیشتر شده و ضرر فزاینده به محیط زیست خواهد شد.

دوم؛ آقای وحید سرلک ، معاونت فنی و مهندسی سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، در این زمینه اشاره دارند که” (اجرای طرح پارکینگ حاشیه ای) راه حلی برای توقف های کوتاه مدت می باشد و شهروندان برای پارک طولانی مدت باید خودرو را به پارکینگ انتقال دهند.”
این درحالی است که شواهد حاکی از آن است که تعداد پارکینگ هایی که ظرفیت تعداد بالای خودرو ها را داشته باشند کافی نیستند (بعنوان مثال در منطقه سعادت آباد که مشمول این طرح می باشد، تعداد معدود و انگشت شماری پارکینگ عمومی وجود دارد). پس می توان نتیجه گرفت که کسانی که برای مدت طولانی خواهان پارک خودرو خود هستند یا باید به سمت کوچه ها و خیابان های فرعی حرکت کنند و یااینکه هزینه بسیار زیادی را برای پارک خود بپردازند و بنابراین برای بلند مدت نیز نمی توان مشکل جای پارک این افراد را حل کرد.
سوم؛ بررسی طرح مذکور نشان می دهد که این طرح نه تنها معضلات قبل از پیدا کردن جای پارک را رفع نمی کند بلکه همانطور که ذکر شد موجب تشدید آن ها شده و صرفا منافع مادی شهرداری آن هم به بهای هزینه های تمام شده مالی و روانی گزاف برای شهروندان، را تامین می کند.

چهارم؛ در کنار نگاه صرفا مادی شهرداری به مسئله پارکینگ حاشیه ای که به عنوان عامل انحصار گرایانه در برخورد با این پدیده شده است، با تامل در صحبت های علیخانی (در رابطه با امکان پیدا کردن و رزرو جای پارک قبل از خروج از محل توسط نرم افزار های مربوطه) باید به این نکته اشاره کرد که با توجه به ضرورت این نیاز، شهرداری باید توجه ویژه ای به کسب و کارهایی که در این زمینه مشغول به کار هستند داشته باشد تا آنها با حمایت شهرداری بتوانند ضمن ارائه خدمات یافتن و رزرو آنلاین انواع جای پارک، باعث کاهش هزینه های مالی، امکان پرداخت آنلاین هزینه جای پارک، امکان ردیابی خودرو و ارایه مجدد جای پارک بشوند.
پنجم؛ مشارکت شهروندان در بحث جای پارک به سرعت می تواند به عنوان یک راهکار عملی و شهروندی موجب کاهش معضلات و حل مشکلات یافتن جای پارک شود. بدین ترتیب ارایه خدمات به شهروندان و ایجاد مشارکت های شهروندی برای حل مشکل جای پارک، نه تنها موجبات کاهش معضلات در این حوزه را فراهم می کند بلکه دریافت هزینه های خدمات پارکینگ از شهروندان نیز قابل توجیه خواهد بود.

پارک حاشیه ای هوشمند
پارک حاشیه ای هوشمند

اپلیکیشن بی پارک | BiPark

اگر می خواهید اطلاعات و آدرس پارکینگهای تهران را داشته باشید، اگر به دنبال پارکینگ هستید، اگر علاوه بر پیدا کردن پارکینگ و اگر مشکل یافتن پارکینگ دارید و اگر می خواهید اطلاعات تمام پارکینگهای روزانه تهران را داشته باشید این برنامه را دانلود کنید.

در این اپلیکیشن آدرس پارکینگ ها در انواع دسته بندی در اختیار کاربر قرار می گیرد و امکان جستجو براساس نام پارکینگ و آدرس وجود دارد.

این اپلیکیشن را می توانید از اینجا (“اپلیکیشن بی پارک | BiPark“) دانلود کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *