با پارک خودروی مزاحم چگونه برخورد کنیم؟

با پارک خودروی مزاحم چگونه برخورد کنیم؟

با پارک خودروی مزاحم چگونه برخورد کنیم؟

اگر ساکن جایی هستیم که خودروها مزاحم می شوند، باید چه کار کنیم؟ پنچری و تهدید جواب می دهد؟

چه حق و حقوقی نسبت به اطراف ملک مان داریم؟

از قدیم ندیم هم گفتند چهاردیواری اختیاری. قانون مدنی ما هم می گوید شما از هر جایی که چهارتا دیوار دور زمین خانه تان کشیده شده، به هر ارتفاعی که بالا بروید و به هر عمقی که پایین بروید، حق تصرف دارید؛ یعنی مالک آن هستید و کسی، نه شخصیت حقیقی، نه حقوقی یا نهاد دیگری نمی تواند به حقوق اختصاصی شما تجاوز کند اما خط قرمز این محدوده همانجایی است که دیوار تمام می شود؛ یعنی «اینجا کوچه مونه، زیر پنجره خونمونه، جلو مغازمونه» و این دست بهانه ها هیچ کدام دلیل نمی شود که شما خودتان را صاحب زمین های اطراف خانه یا مغازه بدانید و برایش تعیین تکلیف کنید و جلوی پارک کردن خودروهای دیگر را بگیرید.

حتی ممکن است زرنگ بازی درآورده باشید، به شهرداری هزینه به عنوان جریمه قرار دادن بخشی از زمین ملک تان برای پارکینگ پرداخت کرده باشید و در ازایش حق پارک کنار خانه را از شهرداری گرفته باشید که این هم کاری غیرقانونی و برای دیگران قابل پیگیری است؛ البته استثنا هم داریم.

تبصره اول: کوچه های بن بست یا چیزی که در قانون از آن به عنوان معابر مسدود یاد شده. اگر شما در کوچه بن بست ساکنید، تمام فضای داخل کوچه حق شما و همسایگان است؛ یعنی کسانی که به ساختمان های کوچه دسترسی یا حق عبور دارند. برای رسمی کردن این قضیه هم با همسایگان یک نامه تنظیم می کنید و با ارائه آن به شهرداری دیگران را ملزم می کنید که خودروشان را داخل کوچه شما پارک نکنند.

تبصره دوم: جلوی در پارکینگ. این بخش از معابر عمومی هم موارد اذن در انتفاع است. یعنی چی؟ یعنی اگر قسمت ورودی پارکینگ شما مسدود باشد، نمی توانید از پارکینگ تان استفاده کنید و وارد خانه بشوید؛ پس نسبت به آن حق دارید. پارک کردن در آنجا ممنوع است و مزاحمت به حساب می آید.

چه کار کنیم که پارک نکنند؟

نصب تابلوهای توقف ممنوع – آنهم فقط جلوی پل یا در ورودی خانه – خوش ترین صورت است. اگر ساختمان تان جای بسیار پرتردد و رفت و آمدی است و هر کاری کنید باز پارک می کنند، کنار تابلو توقف ممنوع ساعتی بنویسید که اگر خواستند جانب انصاف را نگه دارند و رعایت کنند، یا شماره تماسی از خودشان بگذارند. هشدار محترمانه اینکه ممکن است خودروی پارک شده به پارکینگ منتقل شود به مراتب تاثیرگذارتر از «پارک پنچری» است!

چه کار نکنیم که پارک نکنند؟

نکنید آقا. از جملات منسوخ «پارک پنچری» یا «رحمت بر پدر و مادر کسی که اینجا پارک نکند!» استفاده نکنید. طوری دیگران را تحریک نکنید که باعث درگیری و عواقب وخیم بعدی شود. اصلا می دانید همین نوشتن «پارک پنچری» خودش یک جرم است؟ چرا؟ چون حاوی تهدید به ضرر مالی است. بخشی از ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی می گوید هر گاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید مالی کند، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا (۷۴ ضربه) یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد. بله! اینقدر جدی است قضیه!

درست است که چند خط بالاتر هم گفتیم که شما نسبت به چهار دیواری حق دارید و این حق خود دیوارها را هم شامل می شود و می توانید هر چیزی خواستید از آن آویزان یا نصب کنید، بچسبانید یا رویش بنویسید اما همین تابلوی توقف ممنوع را فقط باید جلوی پارکینگ بزنید و اگر روی دیوار کنار خانه بزنید، به طوری که دیگران فکر کنند ملزم به رعایت آن هستند (مثل تابلوهای توقف ممنوع راهنمایی و رانندگی) وقتی که شهرداری یا نهادهای مربوط دیگر باخبر شوند، می آیند و برشان می دارند.

طبق ماده ۲۴ قانون مدنی ایران هیچ کس نمی تواند طرق و شوارع عامه را تملک کند! چون جزو اموال عمومی محسوب می شود پس نصب هرگونه تابلو پارک ممنوع یا تهدید به پنچری خودروها در کوچه ها و خیابان های شهر هم جرم محسوب می شود و می توان از متخلفان در دادسرا شکایت کرد. گذاشتن سطل و بشکه جلوی مغازه یا گلدان های سیمانی در طول و عرض ساختمان، همه راه هایی غیرقانونی است. نکنیداین کارها را… عاقبت ندارد.

حالا اگر کسی آمد پارک کرد، چه کنیم؟

اگر همسایه تان مدام خودرو را طوری پارک می کند که شما نمی توانید از رمپ وارد شدن به پارکینگ استفاده کنید، باید از آن عکس بگیرید در ساعت های مختلف و با عنوان ایجاد «مزاحمت و ممانعت از حق» در دادسرا شکایت کیفری کنید. اگر هم ماشین غریبه ای جلوی پارکینگ پارک کرد، باید با ۱۱۰ تماس بگیرید.

واقعیت این است که اینجا یک خلأ قانونی وجود دارد. ماده ۶۹۰۱ قانون مجازات اسلامی که مربوط به مزاحمت و ممانعت از حق است و مجازات آن یک ماه تا یک سال حبس است، برای این مورد خاص تدوین نشده اما اگر این مورد را در دایره قانون بیاوریم، باز هم مشکلاتی وجود دارد. چون زمان و هزینه ای که قرار است صاحب حق در سیستم قضایی صرف کند و همچنین مجازات آن به هیچ وجه متناسب با جرمی که واقع شده نیست.

به هر حال تماس با ۱۱۰ و اعلام این اتفاق می تواند منجر به انتقال خودرو پارک شده با جرثقیل به پارکینگ شود اما عملا در کلانشهری مثل تهران با این اوضاع خیابان ها و پارک کردن ها هیچ وقت این اتفاق نمی افتد. نیروی انتظامی هم که نمی تواند بدون دستور قضایی با خود راننده متخلف برخورد کند و نهایتا با مالک خودرو تماس می گیرد و می گوید آقا بیا این ماشین را بردار.

دست آخر هم گزارشی تنظیم می کنند و به دادسرا می دهد در کنار شکایت شما. حالا اگر خیلی پیگیر هستید و می خواهید با این اوضاع شلوغی دادسراها و وقت های طولانی شعبه های قضایی باز هم تا ته قضیه بروید باید اینطور عمل کنید که:

۱- با ۱۱۰ تماس بگیرید تا حاضر شود و خودرو جابجا شود و گزارش تهیه کند.

۲- عکس های واضحی که خودرو، پلاک خودرو، ورودی ساختمان معلوم باشد، بگیرید.

۳- صورتجلسه تنظیم کنید که خودرو مزاحمت ایجاد کرده. استشهاد محلی بگیرید که شهود در دادسرا هم حاضر شوند و شهادت بدهند.

۴- گزارش، تصاویر، صورتجلسه را تقدیم دادستان در دادسرا کنید.

۵- منتظر بمانید تا رسیدگی شود!


دانلود اپلیکیشن بی پارک | Bipark:

اپلیکیشن بی پارک | BiPark” برای سیستم های اندروید و iOS قابل استفاده است.

با این وجود، اگر می خواهید اطلاعات و آدرس پارکینگهای تهران را داشته باشید، اگر به دنبال پارکینگ هستید، اگر علاوه بر پیدا کردن پارکینگ و اگر مشکل یافتن پارکینگ دارید و اگر می خواهید اطلاعات تمام پارکینگهای روزانه تهران را داشته باشید این برنامه را دانلود کنید.

در این اپلیکیشن آدرس پارکینگ ها در انواع دسته بندی در اختیار کاربر قرار می گیرد و امکان جستجو براساس نام پارکینگ و آدرس وجود دارد.

این اپلیکیشن را می توانید از اینجا (“اپلیکیشن بی پارک | BiPark“) دانلود کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

2 نفر نظر داده اند “با پارک خودروی مزاحم چگونه برخورد کنیم؟

  1. در رمپ خونه ما همیشه ماشینهای غریبه پارک می‌کنند.اگر منتظر ایشان بایستیم ک سر حوصله تشریف بیاورند ماشینشون را بردارند ؛باعث میشوند که ترافیک ب وجود بیاید و یا ماشین ما آسیب ببیند. در انتها راننده ماشین میاد و بدون عذرخواهی تشریفشو میبره
    این قانون برای مزاحمها واقعا مسخرست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *