۱۵تا ۴۰دقیقه میانگین پارک کردن خودرو در تهران

۱۵تا ۴۰دقیقه میانگین پارک کردن خودرو در تهران
۱۵تا ۴۰دقیقه میانگین پارک کردن خودرو در تهران، معمایی به نام یافتن جای پارک:

سرگردانی خودروهای در حال تردد، دوبله و گاهی سوبله پارک کردن آنها، در مناطق پر ازدحام از مهم‌ترین عواملی بروز ترافیک و ایجاد آلودگی زیست محیطی به عنوان بزرگترین معضلات پایتخت است. پارک کردن در پیاده‌روها، آن هم در اطراف برج‌های تجاری غول‌آسایی که همچون قارچ بدون در نظر گرفتن فضای کافی برای اختصاص به پارکینگ در فضای شهر تهران در حال افزایش هستند، یکی دیگر از مواردی است که به ایجاد این معضل سرسام‌آور دامن می‌زند.

این اتفاق در حالی مانع از تسهیل روند تردد شهروندان تهرانی شده است که به نظر می‌رسد، تاکنون شهرداری به عنوان متولی اصلی تامین فضای کافی در جهت احداث پارکینگ‌های عمومی، عزم جدی برای رفع این بحران نداشته است.

البته کشورهای توسعه‌یافته حل بحران تامین مراکز عمومی از جمله پارکینگ‌های طبقاتی را از طریق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی مرتفع می‌سازند، اما اینکه چرا در ایران سرمایه‌گذاران خصوصی، تمایلی به احداث این اماکن نشان نمی‌دهند، به عدم تامین بخش اقتصادی این اقدام به دلیل پایین بودن نرخ حق توقف در پارکینگ‌های عمومی برمی‌گردد، موضوعی که عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی بدان اشاره کرده است.

تامین امنیت سرمایه‌گذاری نقطه پایان معضل کمبود پارکینگ است

نماینده سابق مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این شرایط شهرداری باید به عنوان متولی اصلی، تعیین نرخ حق توقف در پارکینگ‌های عمومی، به ویژه در نقاط پر تردد شهر را به اندازه ای افزایش دهد، تا افرادی که زمین یا منابع مالی کافی برای سرمایه‌گذاری دارند، به مشارکت در این امر تمایل پیدا کنند.علیرضا محجوب، افزایش تعداد پارکینگ‌های عمومی را یک ضرورت دانست و افزود: هم‌اکنون مهم‌ترین معضل شهر تهران، کمبود پارکینگ‌های عمومی است، و اساسا احداث و نگهداری از پارکینگ طبقاتی به دلیل اینکه هزینه قابل پرداخت به آنها پایین بوده، توجیه اقتصادی ندارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تاکید کرد: بی‌تردید تا زمانی که سرمایه‌گذاران بخش خصوصی احساس نکنند، احداث پارکینگ‌های عمومی بیشتر از ایجاد بناهای تجاری برای آنها سوددهی دارد، به این امر مبادرت نخواهند ورزید.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران یادآورشد: هم‌اکنون به نظر می‌رسد برغم مشکلات عدیده‌ای همچون ترافیک و آلودگی هوا ناشی از عدم وجود پارکینگ‌های طبقاتی، که در نقاط پر تردد شهر ایجاد شده است، باز هم مسئولان ارائه راهکار برای ایجاد این مراکز، به منظور کاهش معضلات حوزه شهری پایتخت را نادیده گرفته‌اند.

البته این موضوعی بوده که علیخانی عضو کمیسیون حمل و نقل و عمران شورای اسلامی شهر تهران نیز بر آن اذعان داشته و با بیان اینکه موضوع کمبود پارکینگ در پایتخت لاینحل نیست گفته:«با تغییر نرخ پارکینگ می‌توان سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را تشویق به احداث پارکینگ کرد.»

۴ تا ۵ میلیون لیتر بنزین صرف یافتن جای پارک می شود!

بر اساس آمارهای ارائه شده روزانه رانندگان خودرو برای پیداکردن جای پارک مناسب بین ۱۵ تا ۴۰ دقیقه وقت صرف می‌کنند، اما این مسئله تنها به اتلاف زمان خلاصه نمی‌شود. طبق تحقیقات به عمل آمده در سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت در هر نیم ساعت زمان برای یافتن جای پارک مناسب حداقل ۲۲۵ هزار لیتر بنزین هدر می‌رود و روزانه حدود چهار تا پنج میلیون لیتر از سوخت کشور صرف پیداکردن جای پارک می‌شود.


دانلود اپلیکیشن بی پارک | Bipark:

اپلیکیشن بی پارک | BiPark” برای سیستم های اندروید و iOS قابل استفاده است.

با این وجود، اگر می خواهید اطلاعات و آدرس پارکینگهای تهران را داشته باشید، اگر به دنبال پارکینگ هستید، اگر علاوه بر پیدا کردن پارکینگ و اگر مشکل یافتن پارکینگ دارید و اگر می خواهید اطلاعات تمام پارکینگهای روزانه تهران را داشته باشید این برنامه را دانلود کنید.

در این اپلیکیشن آدرس پارکینگ ها در انواع دسته بندی در اختیار کاربر قرار می گیرد و امکان جستجو براساس نام پارکینگ و آدرس وجود دارد.

این اپلیکیشن را می توانید از اینجا (“اپلیکیشن بی پارک | BiPark“) دانلود کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *