کجا ها برای جای پارک مناسب است؟

کجا ها برای جای پارک مناسب است؟کجا ها برای جای پارک مناسب است؟

کجا ها برای جای پارک مناسب است؟

اگر می خواهیم مدت طولانی توقف کنیم:

اگر خانه تان پارکینگ ندارد یا می خواهید خودرو را مدت طولانی پارک کنید، بهترین راه پارکینگ های عمومی سطح شهر است که تقریبا در خیابان های ابرشلوغ کلانشهرها وجود دارند. غیر از آن پارکینگ مراکز عمومی هم با پرداختن حق پارک نسبتا مناسبی می توانید برای ساعت های طولانی استفاده کنید. فرودگاه، ترمینال، راه آهن، میادین تره بار، فروشگاه ها، هتل ها، بعضی بیمارستان ها و … هم گزینه امن و خیال جمعی است. البته اگر خیلی تنبلی نکنید و ۳۰۰-۲۰۰ متر پیاده روی را برای خودتان بخرید، حتما در هر محله ای چندتای شان را پیدا می کنید.

اگر می خواهیم مدت کوتاه پارک کنیم

کنار خیابان ها که به آن پارک حاشیه ای هم می گویند، معمول ترین مکان برای توقف خودروهاست. اگر هیچ علامتی مبنی بر ممنوعیت پارک نداشتند، می توانید پارک کنید. پارک کردن در بسیاری از حاشیه های خیابان ها البته رایگان نیست. پارکومترها و پارکبان ها وظیفه دریافت هزینه پارک کردن تان در معابر عمومی را برعهده دارند. البته که پارکومترها بیشتر به درد مدیریت زمان می خورند تا از حد تعیین شده بیشتر توقف نکنید و خودروهای بیشتری امکان استفاده از حاشیه خیابان را داشته باشند.

هر پارکومتر کنترل ۸ جای پارک را برعهده دارد و شما می توانید با کارت شهروندی یا کارت بلیت حمل و نقل عمومی (همان کارت مترو خودمان) هزینه اش را به صورت الکترونیک پرداخت کنید؛ هزینه ای که نرخ مصوب شهرداری هاست. در صورت برخورد با پارکبان ها هم حتما کارت شناسایی معتبر پارکبانی ازشان بخواهید. به هر کس که یونیفرم طوسی داشت و ادعا کرد پارکبان پیمانکار شهرداری است، نمی شود اعتماد کرد.

کجا پارک نکنیم؟

یک جورهایی هیچ جا! طبق آیین نامه راهنمایی و رانندگی زیر تابلو توقف ممنوع و توقف مطلقا ممنوع که مسلم است نباید پارک کرد. در ناحیه تابلو «محدوده پارک ممنوع» تا رسیدن به تابلو پایان محدوده هم نباید پارک کنید. غیر از جاهایی که تابلو دارد، اینجاها هم نباید پارک کنید: سر پل ها و در پارکینگ ها، ۱۵ متری بیمارستان، فوریت پزشکی و پلیس، آتش نشانی، ۱۵ متری شیر آتش نشانی یا شیر آب، مدرسه (محل توقف سرویس مدارس) و امثالهم، ورودی خروجی کوچه، خیابان و جاده، داخل میادین، پیاده روها و گذرگاه های عابر پیاده یا حاشیه خیابان هایی که پیاده رو ندارند و عابر از آنجا رد می شود، پارک دوبله کنار وسیله نقلیه ای دیگر خصوصا در خیابان های کم عرض، درون تونل، روی پل، زیر پل، حداقل ۱۵ متر قبل و بعد از تقاطع، ۱۵ متری اطراف چراغ های راهنمایی و رانندگی یا محل هایی که توقف وسایل نقلیه مانع دید علایم راهنمایی و رانندگی شود، از ابتدا تا انتهای پیچ ها، در هر نقطه از معابر در حال تعمیر، شستشو یا تعویض روغن و در طول مسیرهای ویژه اتوبوس و دوچرخه و همچنین در طول مسیر و خط های عبور از آزادراه ها و در نهایت ایستگاه اتوبوس و تاکسی!

اگر ممانعت ایجاد کردند چه کنیم؟

اگر ساکنان منازل و مغازه دارها برای پارک کردن شما ممانعت ایجاد کردند، سبد گذاشتند جلوی مغازه یا سکو گذاشتند و … کارشان غیرقانونی است چون همانطور که گفتیم، هیچ شهروندی حق ندارد فضای معابر را به خودش اختصاص دهد. پس اگر آنقدر وقت دارید که تا آمدن افسر صبر کنید و بعد پارک کنید، می توانید جمع آوری چنین موانعی را از پلیس راهنمایی و رانندگی و نیروی انتظامی یا باز همان ۱۱۰ بخواهید.

اگر خسارت زدند چه کنیم؟

اگر رفتید جایی که نباید پارک کردید و آمدید با خودروی از چهار چرخ پنچر، شیشه شکسته و برف پاک کن کنده شده روبرو شدید:

۱- اول با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرید تا پلیس در محل حاضر شود و گزارشی مبنی بر پنچر شدن لاستیک خودرو و مزاحمت به وجود آمده برای شما تهیه کند.

۲- از محل پارک خودرو و لاستیک های پنچر شده و خسارات عکس واضح بگیرید که دقیقا پلاک خودرو و محل توقف خودرو معلوم باشد.

۳- صورتجلسه ای را مبنی بر خسارت وارد بر خودرو در محل ممنوع تهیه کنید. استشهاد محلی بگیرید از کسانی که در دادگاه بیایند و شهادت دهند و بتوانید جرم ار اثبات کنید.

۴- بروید دادسرا طبق مواد ۲۴ مدنی و ۲ مجازات اسلامی شکایت خود را با موارد فوق تقدیم دادستان کنید.

۵- منتظر بمانید تا رسیدگی شود.

اگر خودرو را با جرثقیل برده بودند، چه کنیم؟

اگر در محدوده پارک ممنوع پارک کردید، بعید نیست از خرید، مهمانی و قرار کاری تان برگردید و ببینید جا تر است و بچه نیست. حالا بد به دل راه ندهید و در قدم اول مطمئن شوید پای یک دزد در میان نیست. بعد اول با شماره ۱۱۰ با پلیس تماس بگیرید. کارت خودرو در دست تان باشد تا اطلاعات را سریع به پلیس بگویید. به پارکینگی که به شما می گویند بروید و مدارک را به قسمت اطلاعات بدهید تا مطمئن شوید خودرو همینجاست. بعد از اینکه به دارایی رفتید و مالیات دادید، به شهرداری هم عوارض پرداخت کردید، می رسید به شعب پلیس +۱۰ و استعلام خلافی.

اگر جریمه داشتید که یکراست راهی بانک می شوید، اگر نه با پرداخت مجدد حق الزحمه پرینت عدم خلافی، یک برگ کپی از اصل برگه عدم خلافی، از اصل کارت ماشین، از گواهینامه، بیمه شخص ثالث معتبر، مدارک پرداخت مالیات و عوارض خودرو، کارت ملی مالک و یک کپی از همین برگه اعلام تهیه مدارک می گیرید و راهی راهنمایی رانندگی مرکز می شوید. محل پاسخگویی و تحویل مدارک.

البته لازم نیست خیلی عجله کنید چون خودروی توقیفی ۲۴ ساعت بعد از تسویه حساب از پارکینگ قابل ترخیص است. بله تازه در اینجا ۵۰ هزار تومان بابت حمل جرثقیل و ۱۰ هزار تومان برای هر روز که ماشین پارک باشد هم پیاده می شوید.

در اینجا اگر مالک خودرو پدر گرامی باشد یا مثلا شما خودرو را خریدید اما هنوز تغییر نام ندادید، با یک وکالتنامه از مالک خودرو می روید دفترخانه که آن را تاییدکند. همه اینها را که تحویل دادید، برگه ترخیص را دست تان می دهند. پس از ۲۴ ساعت به محل پارکینگ مراجعه کرده و مدارک را تحویل می دهید و دنبال اتومبیل تان می گردید!

چه نکات ایمنی را موقع پارک کردن رعایت کنیم؟

* قبل از باز کردن در، در توقف ها از جلو، عقب و اطراف خودرو و از اینکه عابر یا سواره ای در حال عبور نیست مطمئن شوید و بعد از آن در صورت لزوم تنها در را تا حدی باز کنید که بتوانید پیاده شوید.

* هیچ وقت در فضایی که ویژه پارک کردن افراد معلول است پارک نکنید.

* بعد از پارک کردن خودرو به هیچ وجه بچه ها را در خودرو تنها نگذارید.


دانلود اپلیکیشن بی پارک | Bipark:

اپلیکیشن بی پارک | BiPark” برای سیستم های اندروید و iOS قابل استفاده است.

با این وجود، اگر می خواهید اطلاعات و آدرس پارکینگهای تهران را داشته باشید، اگر به دنبال پارکینگ هستید، اگر علاوه بر پیدا کردن پارکینگ و اگر مشکل یافتن پارکینگ دارید و اگر می خواهید اطلاعات تمام پارکینگهای روزانه تهران را داشته باشید این برنامه را دانلود کنید.

در این اپلیکیشن آدرس پارکینگ ها در انواع دسته بندی در اختیار کاربر قرار می گیرد و امکان جستجو براساس نام پارکینگ و آدرس وجود دارد.

این اپلیکیشن را می توانید از اینجا (“اپلیکیشن بی پارک | BiPark“) دانلود کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

1 نفر نظر داده اند “کجا ها برای جای پارک مناسب است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *